Jak vybrat nůž

 Většina zkušených kuchařů má často až tři oblíbené nože, se kterými zpracují téměř vše. Zálesákovi zpravidla stačí pouze jeden nůž. Jestli ale na něčem oba trvají, je to dokonalé ostří. To je pro ně na prvním místě a mělo by být pro každého z nás. 

Pro kvalitu krájení nejsou nejdůležitější tvar a velikost, ale ostří. Jak musíme na nůž více tlačit, protože je tupý, tím se zvyšuje riziko, že se řízneme. Ruku na srdce, komu z nás se to alespoň jednou nestalo?

Proto se také vyplatí věnovat pozornost tomu, jak nůž vypadá. Naše společnost má konkrétní nože na konkrétní použití. Nyní se však podíváme na obecnou charakteristiku typů nožů. 

Kuchařský a univerzální

Univerzální

Univerzální nůž má zpravidla čepel dlouhou 15-25 cm, špičku, mírně prohnutí a sílu 3 mm. Tyto nože příliš nepruží. Za univerzální nůž se dá považovat jakýkoli, se kterým se nám dobře pracuje, vydrží dlouho ostrý a perfektně nám padne do ruky. 

Na zeleninu a ovoce

Ke krájení se používají delší nože, k vykrajování kratší, ostří může být rovné nebo zubaté, které je vhodné zejména při porcování rajčat. 

Vykosťovací

Díky nízké a tenké čepeli přesně oddělíme maso od kostí. S nožem se lehce manipuluje. 

Dranžírovací

Když při porcování potřebujeme oddělit šlachu, tenčí kloub nebo kloub, je nejvhodnější dranžírovací nůž. Tento nůž je těžší, masivnější a má širší čepel. 

vegetables-573958_640

 

Na chleba

Chléb se dnes nejčastěji krájí na prkénku. V ruce se drží vodorovně proti tělu, proto mohou mít nože zubované ostří, které může být buď jemnější nebo ostřejší. Obecně jsou tyto nože ve srovnání s univerzálními delší, abychom najednou uřízli celý krajíc, ale také z tenčí oceli nebo keramiky. Díky tomu pruží.

Na dorty

Nože jsou dlouhé, mají zakulacenou špičku a relativně velmi širokou čepel, aby bylo možné odkrojený díl odsunout nebo přenést; mohou mít zubované ostří.

Rukojeť

Základem je, aby nás rukojeť nikde netlačila. Čím víc jemných záhybů a spojů, tím vzniká větší riziko, že se v nich usadí špína. Pokud zvolíme hladkou střenku, nesmí v dlani klouzat.

avocado-1838785_1920

Provozovatel e-shopu

   Nože od řezníka s.r.o.
   Sídlo firmy: Lonkova 510, 530 09 Pardubice
   IČO: 06833616
   DIČ: CZ06833616
© 2020 Nože od řezníka, s. r. o. | Všechna práva vyhrazena | Designed by Bouncer Graphics